Jak zadbać o skórę, aby kąpiele słoneczne były przyjemnością, a nie utrapieniem?

Sezon urlopów i plażowania w pełni. Co zrobić, aby kąpiele słoneczne były przyjemnością, a nie utrapieniem? Należy w tym czasie odpowiednio dbać o skórę. Niestety wciąż nie jesteśmy w pełni świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialna ekspozycja na promieniowanie UV.

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na naszą skórę?

Promieniowanie ultrafioletowe jest jednym z najistotniejszych czynników środowiskowych, wpływających na wygląd i kondycję skóry. Zauważalną reakcją na promieniowanie słoneczne jest zaczerwienienie oraz opalenizna. To, czego nie widzimy od razu, to powstawanie bardzo dużej ilości wolnych rodników oraz uszkodzenie DNA komórkowego, co w konsekwencji prowadzi do szybkiego starzenia się skóry oraz stymuluje rozwój procesów nowotworowych.

Dokładnie rzecz ujmując, promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie rumienia i oparzenia słonecznego. Promieniowanie UVA penetruje głębiej, gdzie generuje powstawanie wolnych rodników, które niszczą strukturę kolagenu i elastyny, i prowadzą do przedwczesnego starzenia się skóry.

Przewlekła ekspozycja na działanie promieni UV jest przyczyną zwiększonej częstości występowania czerniaka, a także innych nowotworów skóry.

Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB?

W celu zmniejszenia niebezpieczeństwa związanego z negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych należy stosować kosmetyki, które zawierają filtry UV – fizyczne
i chemiczne oraz substancje antyoksydacyjne, które niwelują działanie wolnych rodników (to wszystko zawiera linia REPASKIN marki Sesderma).

Jakie składniki wykorzystuje się w kosmetykach promieniochronnych?

Filtry fizyczne to związki chemiczne, które mają zdolność odbijania lub rozpraszania promieni słonecznych. W kosmetykach stosowane są: dwutlenek tytanu oraz dwutlenek cynku. Chronią one zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Filtry chemiczne to związki chemiczne, które wykazują zdolność absorbowania promieniowania UV.

Naturalne substancje pochodzenia roślinnego, coraz częściej stosowane przez producentów kosmetyków to m.in.: masło shea, masło kakaowe, olej arganowy, olej
z awokado, olej sezamowy, ekstrakt z rumianku lekarskiego, zielonej herbaty, szafranu oraz aloes.

Efektywnymi składnikami kosmetyków promieniochronnych są także przeciwutleniacze. Najczęściej stosowane są: witaminy E i C, flawonoidy, koenzym Q10 oraz beta-karoten.

Co oznaczają tajemnicze skróty?

SPF – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB. Ważne jest, aby stosować kosmetyki z wysokim stopniem ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF od 30 – 50+.

IPD informuje, w jakim stopniu preparat chroni przed promieniowaniem UVA.

PPD mówi o tym, ile razy zmniejszyła się dawka promieniowania UVA absorbowana przez skórę.

Złote zasady fotoprotekcji

  1. Preparat przeciwsłoneczny należy aplikować co najmniej 30 min. przed ekspozycją na promieniowanie.

  2. Aplikację należy powtarzać co ok. 2-3 godziny oraz każdorazowo po kąpieli lub usunięciu preparatu przy użyciu np. ręcznika bądź po intensywnym poceniu,

  3. Należy pamiętać, że promieniowanie UV przenika przez ubranie, chmury, szyby
    i wodę.

  4. Tylko użycie odpowiedniej ilości preparatu zapewni właściwą ochronę.

  5. Należy kupować preparaty w miejscach spełniających warunki do przechowywania kosmetyków. Mocno nasłonecznione miejsca znajdujące się przy plażach nie są odpowiednimi punktami sprzedaży.

  6. Preparat zakupiony w poprzednim sezonie, który został już otwarty i użyty, nie zapewni należytej ochrony.

  7. Makijaż ani samoopalacz nie zastąpią fotoprotekcji.

  8. Filtry z kremu i podkładu nie sumują się.

Podsumowując, stosowanie kosmetyków fotoochronnych w okresie letnim jest niezbędne, aby zapobiec fotostarzeniu skóry, poparzeniom oraz powstawaniu nowotworów skóry. Filtry ochronne należy używać nie tylko podczas opalania, ale także na co dzień, nawet wtedy, gdy przebywamy w mieście. Producenci oferują bardzo szeroką gamę kremów
z filtrami, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługują kremy „suche w dotyku” (dry touch), które z powodzeniem można stosować pod makijaż, ponieważ nie powodują błyszczenia skóry. Warto zwrócić uwagę, aby krem fotoochronny posiadał również właściwości antyoksydacyjne.

Żródło zdjęć:Profil na fb SESDERMA POLSKA