Czy nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem pękających pięt?

Pękające pięty spędzają Ci sen z powiek? Przeczytaj, jak możesz sobie poradzić z problemem.

Popękana skóra stóp, to problem nie tylko natury estetycznej. Często wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy skóra pęka bardzo głęboko, do krwi.

Zdjęcie przed rozpoczęciem kuracji

Zdjęcie po 2 miesięcznej kuracji

Dlaczego skóra pęka?

Jednym z istotnych czynników, sprzyjających pękaniu pięt jest niewystarczające nawilżenie. Wynika to z budowy samej skóry stóp, gdyż nie posiada ona gruczołów łojowych. Brak natłuszczenia skóry jest niezbędny do tego, abyśmy nie utracili przyczepności do podłoża. Jednym słowem, abyśmy nie ślizgali się na własnych nogach. Niestety skutkiem braku gruczołów łojowych jest także sucha, szorstka skóra.

Kolejnym elementem, który jest charakterystyczny dla skóry stóp, jest grubsza warstwa naskórka w porównaniu do innych części ciała. Daje to naszym stopom większą ochronę przed naciskiem oraz niekorzystnym wpływem podłoża. Niemniej jednak, u niektórych osób dochodzi do nadmiernego pogrubienia naskórka. Zbyt gruba skóra traci swoją elastyczność i podatność na rozciąganie.

W trakcie chodzenia na stopy wywierany jest bardzo duży nacisk. Powoduje on silne, miejscowe rozciąganie się skóry. Jeżeli jest ona odpowiednio nawilżona i niezbyt pogrubiona, nie obserwujemy przykrych skutków w postaci pęknięć i rozpadlin. Jeśli natomiast skóra jest sucha i nawarstwiona, to konsekwencją może być nieestetyczny wygląd i bolesność stóp.

Jak zapobiegać pękaniu skóry stóp?

Istotnym elementem dbania o stopy, który sprawi, że będą one piękne i gładkie, jest odpowiednia pielęgnacja. Powinna ona przebiegać dwuetapowo. Pierwszym z elementów jest regularnie wykonywany zabieg pedicure, min. co 4 tygodnie. W trakcie zabiegu zostaje usunięty nadmiar zrogowaciałego naskórka. Jest to ważne, ponieważ drugim z etapów pielęgnacji, jest stosowanie preparatów, mających na celu odpowiednio nawilżyć i zregenerować skórę. Usunięcie nadmiaru naskórka umożliwia przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. W ten sposób dostarczamy składników niezbędnych do budowy czynnika nawilżającego skóry. Ponadto, w kremach dostarczamy substancji regenerujących i przyspieszających gojenie się skóry, takich jak panthenol, alantoina, czy propolis. Codzienna pielęgnacja przywraca naszej skórze zdrowy i estetyczny wygląd oraz pomaga przedłużyć efekty zabiegu pedicure.

Co w przypadku, gdy masz już problem z pękającymi piętami?

W przypadku, kiedy skóra naszych stóp jest popękana, pielęgnację rozpoczynamy od zabiegu pedicure. Zostanie wtedy usunięty nadmiar naskórka oraz opracowane zostaną pęknięcia. Następnie należy przystąpić do systematycznej pielęgnacji domowej. Polega ona na nakładaniu kremów silnie regenerujących naskórek, np. krem PEDIBAER Karite Forte, a w przypadku stóp z silnie zrogowaciałym naskórkiem pianki z PEDIBAER echinaceą na zrogowacenia.

Podsumowując, najskuteczniejszą metodą pielęgnacji stóp ze skłonnością do pękania jest systematyczna pielęgnacja zarówno w gabinecie kosmetycznym jak i w domu. Chcąc cieszyć się gładkimi piętami, zwłaszcza w okresie letnim, już dziś rozpocznij właściwą kurację.