Masaż kobiet w ciąży – dlaczego warto z niego korzystać w tym szczególnym okresie?
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Wiąże się z radością i oczekiwaniem na dziecko, które ma się pojawić.
Niestety nieodłącznym elementem zmian wynikających z ciąży są zmiany zachodzące w ciele przyszłej mamy. W związku z rosnącym „brzuszkiem” oraz powiększaniem się piersi zmienia się środek ciężkości ciała. Aby utrzymać równowagę następuje przechylenie ciała ku tyłowi lub zwiększenie krzywizny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Rozciągnięte mięśnie brzucha ulegają osłabieniu, a stawy miednicy zostają rozluźnione. Wszystko to sprawia, że większą pracę muszą wykonać mięśnie grzbietu i brzucha.
W konsekwencji pojawiają się napięcia mięśniowe, które mogą powodować dolegliwości bólowe.
Ponadto obserwuje się zmiany:
– w układzie krwionośnym polegające na poszerzeniu naczyń i zwiększeniu ilości krwi.
Mogą pojawić się też żylaki.
– w układzie hormonalnym i nerwowym, które mogą przyczynić się do zwiększenia labilności emocjonalnej i większej wrażliwości.
– w skórze, takie jak zmniejszenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych oraz rozciąganie skóry zwłaszcza w okolicach piersi, brzucha, ud i pośladków sprzyjające pojawianiu się rozstępów.
Co zrobić, aby ciąża nie była przykrym doświadczeniem, a stała się miłym, pełnym radości okresem oczekiwania?
Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest masaż kobiet ciąży. Pozwala on usunąć napięcia mięśniowe, zwiększa ukrwienie i dotlenienie tkanek, przez co niweluje ból pojawiający się w okolicy kręgosłupa. Ponadto masaż w przypadku kobiet w ciąży sprzyja zmniejszeniu napięcia emocjonalnego, wpływa kojąco i odprężająco na przyszłą mamę. Poprawa ukrwienia w skórze oraz specjalne ruchy wykonywane przy masażu uelastyczniają skórę i zmniejszają ryzyko powstawania rozstępów.
Szczególnie istotnym masażem dla kobiet w ciąży jest masaż nóg, który sprzyja zniwelowaniu obrzęków i uczucia „ciężkości”.
W przypadku dużych obrzęków do ich likwidacji można wykorzystać technikę drenażu limfatycznego, która pomaga odprowadzić nadmiar limfy z kończyn dolnych.
Kto może korzystać z masażu kobiet w ciąży?
Z masażu kobiet w ciąży mogą korzystać wszystkie mamy pomiędzy 3 a 8 miesiącem ciąży, u których lekarz prowadzący nie wskaże przeciwwskazań do zabiegu.
Jakie są przeciwwskazania do masażu:
– ciąże zagrożone poronieniem,
– krwotoki i stany zagrażające krwawieniem, stany ropne,
– zakrzepy, tętniaki,
– ostre stany zapalne,
– nowotwory,
– cukrzyca,
– kamica nerkowa,
– nadciśnienie tętnicze,
– patologie ciąży.
Podsumowując, masaż ma bardzo pozytywny, kojący wpływ na kobietę w ciąży. Sprzyja usuwaniu toksyn z ciała, pomaga usunąć opuchliznę kończyn, stabilizuje poziom hormonów, obniża zwiększoną częstotliwość uderzeń serca, wzmacnia i rozluźnia napięte mięśnie. Sprawia, że kobieta może w pełni cieszyć się macierzyństwem, a nie skupia się na dolegliwościach bólowych spowodowanych zmianami zachodzącymi w jej organizmie.