Trądzik pospolity to Twój problem?

Poznaj kilka faktów, które pozwolą Ci poznać jego istotę i pomogą Ci lepiej sobie z nim radzić.

 

Trądzik pospolity to jeden z najczęściej występujących defektów skóry. Zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania, choć coraz częściej obserwuje się tzw. trądzik dorosłych. Problem ten rzadko ustępuje samoistnie, dlatego tak ważne jest jak najszybsze wdrożenie terapii.

Przyczyny powstawania i objawy trądziku pospolitego

Na pojawienie się trądziku pospolitego ma wpływ kilka czynników: obecność na skórze bakterii Propionicabterium acnes, łojotok, nadmierna keratynizacja w obrębie mieszka włosowego, zaburzenia hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne. Objawy trądziku pospolitego to: zaskórniki zamknięte, zaskórniki otwarte, grudki, krosty, a w najcięższych postaciach guzki i ropnie. Skutkiem nieleczonego trądziku pospolitego są blizny będące największym zmartwieniem. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Nie działaj na własną rękę, powierz pielęgnację Twojej skóry specjaliście

Duże znaczenie w terapii trądziku pospolitego ma pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym. Kosmetolodzy dysponują szeregiem zabiegów niwelujących zmiany trądzikowe oraz ich skutki. Jednymi z najskuteczniejszych zabiegów w walce z trądzikiem pospolitym są peelingi chemiczne, potocznie nazywane kwasami. Najczęściej wykorzystywane w leczeniu trądziku pospolitego są kwasy: glikolowy i salicylowy wykazujące dodatkowe właściwości przeciwbakteryjne. Nierzadko stosowane są mieszanki różnych związków. Bardzo skuteczne jest naprzemienne stosowanie zabiegów z użyciem peelingów chemicznych z oczyszczaniem mechanicznym skóry. Zmniejsza się tym samym możliwość wystąpienia krost. Oprócz działania przeciwbakteryjnego, peelingi chemiczne wykazują właściwości przeciwłojotokowe, przeciwzaskórnikowe i wyrównujące koloryt skóry.

Kolejnym zabiegiem, który może być pomocny w leczeniu trądziku pospolitego jest mikrodermabrazja diamentowa lub korundowa. Polecana jest szczególnie osobom, u których występują liczne zaskórniki oraz znaczne pogrubienie naskórka.
Dla osób ze skórą wrażliwą, naczyniową, odpowiednim zabiegiem oczyszczającym będzie peeling kawitacyjny. Ma on właściwości złuszczające, a powstające podczas zabiegu cząsteczki wody wypłukują z ujść gruczołów łojowych zalegającą w nich wydzielinę.

W zmaganiach z trądzikiem nie należy zapominać o zabiegach, które będą nawilżały i odpowiednio pielęgnowały skórę. Zaleca się kurację preparatami zawierającymi np.: propolis, który ma właściwości antyseptyczne i nawilżające. Osoby, które zmagają się z ciężkimi objawami trądziku, powinny poddać się leczeniu dermatologicznemu.

Pielęgnacja skóry trądzikowej – co możesz zrobić w domu?

Nieodłącznym elementem jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej. Jest to kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Kosmetyki powinny zawierać substancje o działaniu złuszczającym, przeciwłojotokowym, nawilżającym i łagodzącym, zapobiegając tym samym wysuszeniu i podrażnieniom skóry oraz matującym, zapewniając świeży, matowy wygląd przez cały dzień. Skórę należy oczyszczać z nadmiaru łoju, potu, złuszczonego naskórka
i codziennego makijażu, stosując bardzo delikatne preparaty przeznaczone do skóry trądzikowej.

Środki te to: płyny micelarne, żele, pianki lub bardzo delikatne kostki myjące o niskim pH. Mydła, jak również toniki zawierające alkohol i tłuste kremy nie są wskazane. Skóra trądzikowa łatwo ulega podrażnieniu, a zbyt intensywne wysuszanie może powodować nasilenie stanu zapalnego i łojotoku. Twarz wystarczy myć dwa razy dziennie oraz po wysiłku fizycznym. Skóra tłusta i trądzikowa wymaga odpowiedniego nawilżenia. Stosowanie preparatów wysuszających może spowodować nadmierne wydzielanie łoju, rogowacenie naskórka i zamykanie ujść gruczołów łojowych. Preparaty nawilżające nie mają właściwości natłuszczających, ponieważ ich struktura jest zbliżona do składu naturalnego płaszcza lipidowego skóry. W przypadku kosmetyków kolorowych istotne jest, aby były niekomedogenne, czyli nie powodowały powstawania zaskórników.

Osoby z trądzikiem powinny unikać opalania. Słońce przesusza skórę, prze co nasila się powstawanie zaskórników. Skutkiem opalania jest także utrwalenie przebarwień pozapalnych powstałych w wyniku zmian trądzikowych. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych niweluje ryzyko powstania przebarwień. Ochrona przeciwko promieniowaniu UVB i UVA jest konieczna podczas kuracji złuszczających, np. peelingami chemicznymi.
Niedopuszczalne jest samodzielne wyciskanie zaskórników, grudek zapalnych i ropni. Działania manualne tego typu mogą prowadzić do powstania blizn i przebarwień.

Podsumowując, każda postać trądziku pospolitego wymaga podjęcia odpowiedniej kuracji. Kompleksowa terapia obejmująca zabiegi w gabinecie kosmetycznym, odpowiednią pielęgnację domową, a w trudnych przypadkach leczenie dermatologiczne, pomaga zminimalizować ryzyko powstania powikłań potrądzikowych. Decydując się na leczenie, trzeba mieć świadomość tego, że jest to długotrwały proces, a poprawa stanu skóry nie następuje natychmiast. Po zakończeniu terapii, duże znaczenie mają działania podtrzymujące, zapobiegające nawrotowi zmian.